Szukaj na tym blogu

czwartek, 17 października 2013

Forum językowe i nachalny marketing

Dzisiaj nieco odmienny temat niż zwykle w naszym wydaniu ale tak się składa, że czasem warto napisać o tym co jest złe, śmieszne... może głupie? Ale do rzeczy. Pod wpływem chęci otwarcia się jeszcze bardziej na użytkowników internetu postanowiliśmy dołączyć do 2 forum poruszających tematykę nauki języków obcych.  Naszym zamiarem było dzielenie się wiedzą w kwestii metod nauczania szczególnie w aspekcie nauki angielskiego przez Internet w połączeniu z zastosowaniem komunikatora Skype. Oczywiście fajnie byłoby też od czasu do czasu pomóc ludziom w innych tematach w szczególności gdy muszą oni długo oczekiwać na odpowiedź. De facto może wydawać się to dziwne skoro na takim czy innym forum widzimy ogromną liczbę zarejestrowanych użytkowników, nieprawdaż? Tak czy inaczej można odnieść takie wrażenie zaraz po zarejestrowaniu się, że nie ma tam wiele osób chętnych do pomocy. Bardzo nas to zaintrygowało na samym początku ale potem gdzieś umknęło aż do czasu...

No właśnie do czasu gdy chcieliśmy się nieco wypowiedzieć z naszego punktu widzenia na temat samodzielnej nauki języka obcego przez Internet. Już podczas czytania wpisu rozpoczynającego całą dyskusję wydawał się on bardzo nienaturalny. Dlaczego? Kto pytając się w jaki sposób podejść do nauki zamieszcza dobrze sformatowane linki w treści zapytania do stron oferujących takie czy inne usługi? Szczególnie na forum gdzie aby utworzyć link należy znać się na kodzie html i dobrze go wstawić. Można by zacytować tutaj to "ogłoszenie" niemniej jednak nie w tym rzecz. Sprawa takiego posta przechodzi potem w wyścig marketingu szeptanego, który być może nie jest dostrzegany przez wszystkich jednakowo. Mamy do czynienia z dyskusją osób wynajętych do tego aby na danej grupie dyskusyjnej promować konkretne marki czy usługi. Ma to wyglądać w miarę naturalnie lecz niestety za przeproszeniem śmierdzi to typową reklamówką! Najlepiej o tym świadczy fakt, że taka dyskusja w większości prowadzona jest przez "gości" danego forum. Jak łatwo było nam zauważyć to własnie oni są mistrzami w produkcji wpisów, porad, spostrzeżeń naszpikowanych linkami i nachalnym marketingiem. To tylko jeden z przykładów.

Obserwując to zjawisko ruszyliśmy dalej już bez rejestrowania się na inne podobne serwisy oferujące możliwość wymiany doświadczeń czy wzajemnej pomocy. Jakież było nasze zdziwienie gdy powyżej opisane zachowania stawały się chlebem powszednim. Prawdę mówiąc niezależnie czego dotyczyła dyskusja zawsze znajdował się ktoś lub coś co w pewnych fragmentach prowadziło do manipulacji czytelnikiem. Warto sprawdzić samemu jak to wygląda i przekonać się, że jest to czasami wręcz zabawne.

Naszym zdaniem forum jest po to aby pomagać, dzielić się wiedzą, wymieniać doświadczenia, od czasu do czasu może coś tam zaproponować lub polecić ale przesadzanie może odbić się czkawką każdemu. Może dlatego czasem tak długo trzeba czekać na solidną odpowiedź w poważnej sprawie? Być może forum to teraz miejsce walki gości od marketingu? Oby nie.

Zatem chcielibyśmy zakończyć takim małym apelem. Wiemy, że każdy chce pozyskać jak najwięcej klientów, zainteresować jak największą rzeszę ludzi danym produktem czy tematem. Naturalne jest to, iż każdy chce mieć możliwość rozwoju i lepszej pewniejszej biznesowej przyszłości. Lecz czy nie da się robić tego z klasą? Wydaje się, że tak patrząc np. na forum zagraniczne gdzie firmy czy osoby pracujące dla nich potrafią to robić dobrze. Jeżeli zamieszczają link to z sensem, pomagają rozwiązywać problemy, nie okłamują i nie oszukują, grają w otwarte karty, nie zaśmiecają dyskusji i nie sprowadzają ich na inną drogę, nie udają, nie... Dobrze byłoby aby również nasze polskie forum niezależnie do kogo należy było traktowane podobnie.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza