Szukaj na tym blogu

sobota, 14 grudnia 2013

Angielski przez Internet i wirtualna tablica?

Czy macie wirtualną tablicę?


Od czasu do czasu trafia się klient, który zadaje pytanie o wirtualną tablicę. Tego typu rozwiązanie pojawiło się gdy nauka przez Internet zaczęła stawać się coraz to bardziej popularna. Tak oto znalazły się firmy, które pomyślały najprościej jak można i skojarzyły naukę ze szkołą czyli i z tablicą. Wyszły więc naprzeciw problemowi i zbudowały aplikacje zwane wirtualnymi tablicami po czym zaczęły je oferować wszystkim świadczącym edukację online. Niektórzy zdecydowali się na to rozwiązanie inni uznali je za zbędne.

Czy wirtualna tablica jest potrzebna?   


Z doświadczenia nauczycieli pracujących jako lektorzy angielskiego przez Skype tego typu rozwiązanie nie jest konieczne ponieważ wszelkie działania przeprowadzane podczas zajęć można bezproblemowo zrealizować za pomocą komunikatora. Nie jest problemem napisanie tekstu, przesłanie pliku oraz wielu innych rzeczy łącznie z udostępnieniem ekranu. Gdy dołożymy do tego funkcje jakie oferuje chociażby przeglądarka Chrome jesteśmy wręcz nieograniczeni.

Nie chcemy tradycyjnej szkoły w  nauczaniu przez Internet!


Tablica jaka by ona nie była zawsze będzie kojarzyć się nam ze szkołą. My oferując angielski przez Internet w sposób szczególny podkreślamy jego zindywidualizowanie i jak najbardziej naturalne podejście do nauczania. Nie chcemy podzielać szkolnych standardów, które bardzo często uznawać należy za nieefektywne. Najprostszym dowodem są na to klienci, którzy twierdzą, iż po 9 latach nauki angielskiego zgodnie z systemem edukacji nie są w stanie poprawnie skonstruować krótkiej wypowiedzi. Dla nas szkoła, klasa, tablica, nauczyciel za biurkiem, podręcznik, program nauczania, gramatyka, teoria to połączenie, które nie może w znakomitej większości przypadków gwarantować sukcesu. Dlatego niezwykle istotną rzeczą podczas nauki angielskiego przez Skype jest oderwanie ucznia od pewnych przyjętych reguł i poczucia bycia w typowej szkole. Tablica zatem dla nas nie jest tym czego chcemy ponieważ nawiązuje do tego co już dobrze znamy.

Nasza filozofia nauki przez Internet jest nieco inna.


Takie jest nasze podejście do tematu wirtualnej tablicy. Nie możemy jednak powiedzieć, iż stanowi ona zło konieczne ponieważ zapewne jest w stanie pomóc szczególnie tym osobom, które przywiązane są to szablonowych rozwiązań. Nasza filozofia jest jednak zupełnie inna. Mieliśmy nawet kilka propozycji współpracy polegających na wspólnym tworzeniu projektu tablic wirtualnych lecz odmówiliśmy. Co warto zaznaczyć, tego typu rozwiązanie na pewno podnosi koszty zajęć ponieważ z reguły są to aplikacje płatne. Ciekawa jest też kwestia wpływu na zasoby komputera oraz jakość połączenia internetowego ale na ten temat nie jesteśmy w stanie się wypowiedzieć.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza