Szukaj na tym blogu

wtorek, 3 czerwca 2014

Nauka angielskiego i innych języków obcych okaże się niepotrzebna?

Skype Translator w akcji...


Od paru dni mamy świadomość tego, iż Microsoft planuje wydanie Skype Translator, który to będzie tłumaczył na żywo rozmowę pomiędzy osobami posługującymi się różnymi językami. Pisaliśmy o tym niedawno i obiecaliśmy kontynuować temat ponieważ wydaje się on być niezwykle interesujący zarówno dla tych, którzy uczą się języków obcych jak i tych, którzy je nauczają. 

Czy tłumaczenie komputerowe jest zagrożeniem dla nauki języków obcych?


Czy nowa wersja komunikatora to zagrożenie dla nauki języka angielskiego przez Skype? Czy też zagrożenie dla nauki wszystkich języków przez Internet w ogóle? Wnioskując najprościej jak się da tak można sądzić bo skoro ktoś dostarczy narzędzie, które będzie praktycznie jednocześnie przekładać nasz język na język naszego rozmówcy to po co się uczyć angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, rosyjskiego.... Niewątpliwie lista tych popularnych języków jest długa. Tak może pomyśleć każdy leniwy i naiwny człowiek. 

Lenistwo największym rzeczywistym zagrożeniem dla człowieka


Dlaczego naiwny? Gdy myślimy o konwersacjach przez Internet w celach biznesowych to może od czasu do czasu skorzystanie z magicznego Skype Translatora może okazać się w sam raz. Natomiast co począć gdy chcemy wybrać się do innego kraju i w całkowicie normalny sposób porozmawiać z ludźmi na ulicy nawet i o pogodzie? Gdy okaże się, że mamy okazję dostać dobrze płatną pracę w Anglii gdzie wymagana jest dobra znajomość języka angielskiego konieczna w kontaktach z klientami to czy zabierzemy ze sobą laptopa i poprosimy naszych interesantów o zalogowanie się na ich konto Skype w celu skorzystania z tłumaczenia na żywo? Oczywiście takich przykładów z życia codziennego można by wymieniać zapewne w nieskończoność. Potwierdzają one jednak to, iż komputeryzacja nie zawsze sprawdzi się idealnie. Relacje międzyludzkie jakie by one nie były zawsze są specyficzne. To nie tylko sam przekaz słowny ale i gra emocji.

Wszystko jednak jest dla ludzi...


Skype Tłumacz to dobre i interesujące rozwiązanie lecz nie dajmy się zwariować. Niesie za sobą wiele dobrego ale chyba tak jak wszystko w umiarkowanych rozsądnych ilościach. Nie możemy zrezygnować z nauki języków obcych za przyczyną takiego czy innego narzędzia. Pamiętajmy, iż ucząc się danego języka nie tylko poznajemy go samego w sobie ale i kulturę, historię i charakterystykę danej grupy. Satysfakcja z umiejętności posługiwania się danym językiem też nie jest bez znaczenia.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza