Szukaj na tym blogu

środa, 8 października 2014

Native speakerzy nie umieją angielskiego!


Naucz się angielskiego John...


Zapewne niejedna osoba może mieć mieszane uczucia czytając tytuł naszego dzisiejszego artykułu. Ale jak ma się czuć ktoś, kto mieszkając w kraju anglojęzycznym od dziecka posługując się językiem angielskim w sposób biegły i całkowicie naturalny dostaje w Polsce z testu ocenę dostateczną? Tymczasem jego rówieśnicy z tej samej klasy dla których wysłowienie się stanowi nie lada wyzwanie otrzymują piątki. Możemy zatem wywnioskować iż, native speaker nie umie angielskiego! Bzdura nieprawdaż?

Tutaj uczymy się angielskiego a nie prawdziwego angielskiego


Tak to jest właśnie z podręcznikową nauką języków obcych. Po raz kolejny mamy przykład na to, iż nauczanie języka angielskiego w oparciu o szkolne książki i ćwiczenia bardzo często nie pokazuje nam o nim całej prawdy. Potwierdza się zatem teza, że podręczniki lubią raczyć nas nienaturalnym językiem, który dla osób z USA czy UK wydaje się być niejednokrotnie śmieszny. Nasz wpis nawiązuje do sytuacji, która miała miejsce w jednym z gimnazjów gdzie dwujęzyczny uczeń od dziecka mieszkający w Wielkiej Brytanii po powrocie do Polski musi mierzyć się z tutejszym angielskim. Ku jego zdziwieniu język, którego od przedszkola dzień w dzień używał przez 11 lat  żyjąc z rodzicami na Wyspach w pewnych sytuacjach przysparza mu problemy. Te pojawiają się na testach kiedy to niektóre odpowiedzi w jego przypadku bywają nieprawidłowe. Stąd już niedaleka droga do niższej oceny. Dlaczego się tak dzieje?

Relacje świadków


W Polsce i zapewne nie tylko u nas, uczymy się tego jakże formalnego i wyidealizowanego języka angielskiego pełnego teorii. Prawda jest jednak taka, że ten naturalny angielski słyszany każdego dnia w codziennych sytuacjach jest nieco inny. Można spotkać wiele osób, które mówią o szoku jaki doznały gdy wyjechały do Londynu i usłyszały prawdziwy angielski. Nauczyciele spotykają swoich uczniów przyjeżdżających z krajów anglojęzycznych, którzy to twierdzą, iż szkolna nauka angielskiego ma niewiele wspólnego z tym jaki ten język jest w rzeczywistości. Dlatego tak ważne jest obcowanie z jak najbardziej naturalnym językiem. Ucząc się angielskiego przez Internet mamy ku temu nieograniczone możliwości i według nas jest to ogromną zaletą, która dyskwalifikuje standardowe podejście do edukacji w zakresie języków obcych.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza