Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 30 marca 2015

Angielski tylko po angielsku?


Uczą angielskiego po polsku


Jak to jest, że w większości polskich szkół  naucza się języka angielskiego po polsku? Kto jest to w stanie wytłumaczyć? Niestety tak wygląda sytuacja w niejednej szkole o czym świadczą rozmowy z naszymi klientami. Oczywiście mamy tutaj na myśli głównie obowiązkową edukację ale i również niektóre szkoły językowe, które nadal stosują model nauki o języku. 

Czy nauczyciel oszalał?


Jakież było zaskoczenie rodziców klasy 1 jednej z podstawówek kiedy to pewien nauczyciel języka angielskiego rozpoczął współpracę z dziećmi od samego początku tylko w języku angielskim. Niektórzy z nich stwierdzili, iż belfer zupełnie oszalał bo jak można uczyć dzieciaczki języka angielskiego tylko po angielsku, skoro one zupełnie tego języka nie znają?! To nie są żarty proszę Państwa. Zdarzają się takie sytuacje i nie dotyczą one tylko i wyłącznie najmłodszych uczniów obcujących z językiem angielskim. Wielokrotnie dorośli klienci, którzy zaczynają przygodę z angielskim od zera są w szoku gdy nasi lektorzy proponują już od pierwszych zajęć komunikować się w docelowym języku. Wydaje się to dla nich rzeczą niezrozumiałą. Jak można od samego początku mówić po angielsku jak nie umiemy nic. Czyż nie zakrawa to na absurd? 

Angielski od zera ale pełną parą


Dobry lektor potrafi pokazać, iż nawet zaczynając z poziomu zero da się niemalże 90% lekcji przeprowadzić tylko i wyłącznie w języku angielskim. Już nie jedna z osób, która miała szanse z nami współpracować mogła się o tym przekonać. Przecież jeśli chcemy mówić po angielsku to musimy jak najwięcej go używać na różne możliwe sposoby. Nauka języka nie może polegać na zapamiętywaniu teorii, zasad, problemów, wyjątków i bóg wie czego jeszcze! My angielskiego chcemy się nauczyć aby się nim posługiwać w sposób jak najbardziej swobodny. Tymczasem mamy do czynienia z wieloma przypadkami kiedy to klient mówi tak: Uczę się angielskiego od podstawówki a teraz jestem na studiach i nadal nie jestem w stanie swobodnie porozmawiać. Niewiele rozumiem. Czy da się coś z tym zrobić szybko?


Odpowiedź brzmi: Tak, da się! Już niebawem podamy przykład z życia wzięty. Zapraszamy.

2 komentarze:

  1. Gdzie ten przykład z życia wzięty? Bardzo chętnie przeczytam. Interesuję się nauką języków!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zapraszamy do zapoznania się z przykładami http://polishenglish4u.blogspot.com/2015/05/jak-szybko-mozna-poprawic-mowienie-i.html

      Usuń