Szukaj na tym blogu

czwartek, 14 maja 2015

Czy matura z angielskiego 2015 była zbyt łatwa?Jakie opinie po maturze 2015?


Po egzaminie na poziomie podstawowym z języka angielskiego można było usłyszeć wiele opinii, że test był wyjątkowo łatwy. Nie inaczej wyglądała sprawa z testem z jakim zmierzyli się maturzyści w przypadku poziomu rozszerzonego. Na postawie podobnych opinii wielu abiturientów niektóre portale internetowe i gazety posunęły się do analiz tego stanu rzeczy. Zadawano pytania czy polscy maturzyści tak dobrze posługują się językiem obcym co jest spowodowane wysokim poziomem nauczania języków obcych czy też z roku na rok poziom trudności egzaminu spada.

W czym jesteśmy mocni


Jako że od lat współpracujemy z uczniami przystępującymi do matury z języka angielskiego mamy na ten temat swoje zdanie. Otóż to co rzuca się w oczy w przypadku uczniów, którzy przykładają się do nauki to fakt, iż ich znajomość gramatyki, słownictwa oraz umiejętności formowania wypowiedzi pisemnych stoją na dobrym poziomie. Nie jest to dla nas zaskoczeniem ponieważ wiemy jak wiele uwagi w szkolnym nauczaniu języka angielskiego przywiązuje się do znajomości zasad, ćwiczeń gramatycznych oraz leksykalnych. Nic w tym dziwnego ponieważ takich rzeczy również wymaga się na maturze. Oczywiście to wszystko uzupełnione jest jeszcze przez praktykę w czytaniu i kolekcjonowaniu słownictwa. Przy konsekwentnym nauczycielu sumienny uczeń z maturą pisemną powinien poradzić sobie bez najmniejszych problemów. Musimy przyznać, iż nie jest ona nadmiernie trudna bo być po prostu nie może. Dobre opanowanie zagadnień, które są do niej wymagane pozwala na komunikację na przyzwoitym poziomie.

Kłopoty tutaj gdzie zawsze


Problemy zaś widzimy w tym co w języku jest najważniejsze czyli w mówieniu. Konwersacje już nie wyglądają tak dobrze. Nie mamy tutaj stricte na myśli typowych zadań pojawiających się na egzaminie ustnym czy słuchaniu lecz swobodne posługiwanie się angielskim w różnych zakresach tematycznych. Egzamin ustny z języka angielskiego ma formę sterowaną natomiast w życiu codziennym sprawy mają się zupełnie inaczej. Również słuchanie codziennych rozmów native speakerów z ulicy okazuje się problemem. Zadania ze słuchania ze zrozumieniem podczas testu maturalnego to zupełnie coś innego. Już gdzieś kiedyś w jednym z naszych artykułów przytaczaliśmy przykład ludzi, którzy myśleli, że dobrze znają angielski. Niestety ich znajomość została szybko zweryfikowana jak tylko wyjechali do pracy na Wysypy. Jak widać zupełnie inaczej ma się sprawa przygotowania pod egzamin od prawdziwego sprawdzianu z języka jakim są autentyczne konteksty spotykane w kontaktach z różnymi ludźmi mówiącymi po angielsku.

Jak rodzą się perełki


Oczywiście nie możemy sprawy generalizować ponieważ są i to nieodosobnione przypadki młodych Polaków, którzy z językiem radzą sobie świetnie. Jednakże podkreślają, iż z angielskim spotykają się jeszcze na kilku innych ścieżkach takich jak fora internetowe, gry komputerowe, piosenki, artykuły, Skype oraz wiele wiele innych. Wielu z nich narzeka na fakt zaniedbywania języka mówionego w szkołach średnich. Być może kiedyś się to zmieni...

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza